Принципи џудоа
Попусти да би победио...
...Је основни принцип на коме се заснива философија и мудрост џудоа. Сам назив "Ју-До" (Џу-до) је кованица две речи, где "Џу" значи "нежан" или "мекан", а "До" - "пут". Те би у слободном преводу могли превести као "нежан или мекан пут", а мисли се управо на поментути принцип "Попусти да би победио", где до изражаја долази више вештина него снага. Џудо спада у спортове са најбогатијом техником. Неколико је основних принципа на којима се заснива џудо техника, а сви они проистичу из основног начела «минимум снаге – максимум ефикасности». Најважнији су:
Принцип неопирања или "Џу" принцип
Овај принцип произилази из филозофије "попусти да би победио" и тражи од џудисте да се никада директно не супротставља деловању противникове силе. Већ да помоћу специфичног начина кретања (таи сабаки) искористи противникову снагу и уз додатну помоћ сопствене снаге и одговарајуће технике савлада противника. Сликовито објашњење би било ако на нас неко врши напад снагом 10 (десет), а ми смо способни да се одбранимо само снагом 7 (седам). Никада нећемо бити у стању да се директним супротстављањем одбранимао од таквог напада јер је 10>7. Коришћењем џу принципа ми смо прилици да пропустимо ("дозволимо") напад снаге 10 али да својим деловањем, кретањем и техником, делујемо у смеру напада и тада нам је довољно и мање снаге него што имамо. То значи, да на напад снаге 10 (десет), можемо да реагујемо снагом 3 (три) али у смеру напада и уз помоћ технике и кретања, па добијамо наше укупно деловање снагом 13(тринаест), а 13 (тринаест) је веће од 10 (десет) .
Принцип неравнотеже
Се заснива на чињеници да је противник најрањивији и најслабији у неравнотежном положају, те да наш смер деловања мора бити усмерен управо у ту страну. Попуштањем и правилним деловањем џудиста је у стању да код противника изазове неравнотежни положај (кузуши).
Принцип правог момента
Принцип правог момента је да техника мора бити изведена у најпогоднијем тренутку за конкретну технику, ни прерано-пребрзо, ни прекасно-преспоро. Када је противник у нејнеповољнијм неравнотежном положају, у кузушију, управо је то најбољи моменат деловања – прави моменат.
Принцип концентрације енергије
Када се испуне сви претходни принципи (неопирања, неравнотежа и прави моменат), џудиста мора сву своју психичку и физичку енергију да усмери и концетрише у планирану технику која се изводи у најслабијој тачки противника.